MUSICA ELECTRONICA NOVA: PIĄTEK 13.05 „Intymne Słuchanie” Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

photo by Paweł Kamiński (www.photoblog.com/PawKam)

Wydarzeniem inaugurującym festiwal muzyki elektroakustycznej Musica Electronica Nova było otwarcie instalacji dźwiękowej autorstwa Pierre’a Jodlowskiego Passage. W Muzeum Pana Tadeusza skonstruowano korytarz dźwiękowy, aktywujący się w zależności od wykonywanych ruchów znajdującej się wewnątrz korytarza osoby. Środowiskiem muzycznym jest lista wspomnień odtworzona przez Jodlowskiego na podstawie rozmów przeprowadzonych z osobami pracującymi w firmie Siemens, która pierwotnie zleciła kompozytorowi wykonanie instalacji.

photo by Paweł Kamiński (www.photoblog.com/PawKam)

Początkowo kompozytor planował wykonać zupełnie inny projekt, angażujący przestrzeń zabudowań firmy, jednak kiedy już się tam znalazł, tym, co go zaintrygowało, to pracujący ludzie i ich wyjątkowa indywidualna różnorodność. Pierre postanowił skupić się na tym nieuchwytnym i elementarnym aspekcie człowieka i w ten sposób zrodził się pomysł na stworzenie środowiska, które potrafiłoby tę cząstkę ujawnić i zachować.

photo by Paweł Kamiński (www.photoblog.com/PawKam)

W twórczości Pierre’a Jodlowskiego centralne miejsce zajmują pamięć i wspomnienia. Kompozytor po rozmowach przeprowadzonych z pracownikami Siemensa uzyskał od nich listę dźwiękowych wspomnień, które odtworzył za pomocą różnych technik obróbki dźwięku. „Krzyk noworodków po narodzinach”, „Dzwonienie wielkiego zegara w domu mojej babci”, „Pierwsze dźwięki wiolonczeli grane przez pięcioletnie dziecko”, „Nieustający hałas kamieni powstający podczas przypływu Morza Indyjskiego w czasie cyklonu” aktywują się wewnątrz tunelu, obok innych wspomnień.

photo by Paweł Kamiński (www.photoblog.com/PawKam)

Instalacja za pomocą ruchu przywołuje intymny posag, którego depozytem dysponują osoby obce. Ich decyzje oraz gesty generują nowy splot zdarzeń dźwiękowych, tworzących odrębną i unikalną całość.

photo by Paweł Kamiński (www.photoblog.com/PawKam)

Czasami taki ruch pozbawiony intencji potrafi wzbudzić w człowieku jakieś odległe, minione wydarzenie, o którym zwykle się nie pamięta. Niekiedy pamięć manifestuje się w sposób nieskoordynowany i zaskakujący. W podobny sposób może (choć nie musi) zadziałać reguła skryta wewnątrz tunelu Pierre’a Jodlowskiego, uzewnętrzniając mechanizm, zwykle przejawiający się za pomocą nagłego błysku, którego źródło (poza nagle odzyskanym wspomnieniem) pozostaje nadal zamglone i nieuchwytne.

photo by Paweł Kamiński (www.photoblog.com/PawKam)

%d bloggers like this: